O medu...


I liječnici su suglasni da je najkorisniji lijek med, jer on pročišcava, osnažuje, poboljšava ishranu, jača želudac i čini da hrana bude ukusnija. Med koristi starcima jer pojačava sluz u grlu te pomaže tromim osobama, opušta tijelo, koristan je nakon ujeda psa (kao pasta) i trovanja gljivama, ako se pije sa toplom vodom donosi ozdravljenje. Kad se njime maže kosa koristi joj i ubija ”uši”, čini kosu mekšom, dužom, kvalitetnijom i ljepšom. Podvlačenje očiju medom poboljšava vid. Upotreba mednih saća kao žvake čuva desni i izbjeljuje zube. On je hrana hrane, piće pića i lijek lijekova. Slatko i kolači napravljeni sa medom su dugotrajniji. Djelotvoran je na žučnu kiselinu, ako se upotrijebi sa octom, njezina škodljivost se neutralizir i vraca se na korisnu mjeru. Lizanje meda na prazan želudac čisti prljavštinu iz želuca, poboljšava apetit i čisti taloge i kamence u jetri, bubrezima i mokracnom mjehuru. Priroda nije stvorila hranu bolju od njega.

    Kristalizacija meda
S vremenom prije ili kasnije svaki med mora kristalizirati. Kristalizacija je prirodno svojstvo svakog meda. Brzina same kristalizacije ovisi o vrsti meda i temperaturi, a može biti za nekoliko tjedana do nekoliko godina. To je sasvim prirodan proces koji ne utječe na kvalitetu meda.

    Dekristalizacija meda
Med možemo lako vratiti u tekuće stanje, međutim treba imati u vidu da med ne podnosi visoke temperature. Zagrijavanjem na visokim temperaturama med gubi svoja prirodna svojstva i zato je maksimalna temperatura zagrijavanja meda 41C. Med se dekristalizira stavljanjem staklenke u posudu s toplom vodom na štednjaku olabavivši poklopac. Temperatura se drži na minimumu jednu ili dvije minute te se pričeka da med postane tekući.

    Med s obzirom na postupak dobivanja
Vrcani med- dobiva se vađenjem meda iz saća koje su sagradile pčele centrifugalnom silom Topljeni med - dobiva se zagrijavanjem zdrobljenog saća Muljani med - dobiva se hladnim gnječenjem saća u kojima je smješten i spada među najzdravije vrste meda.

    Čuvanje meda
Med treba čuvati u čistim, suhim i tamnim prostorijama s dobrim provjetravanjem. Prostorija ne smije biti vlažna jer med lako upija vlagu te stoga lako prihvaća druge mirise. Relativna vlažnost zraka trebala bi biti između 60% do najviše 80%. Med ne treba čuvati na niskim temperaturama, a do temperatura od 15”C kristalizacija mu je mnogo brža. Najpovoljnija mu je temperatura za čuvanje u skladištima oko 17 - 19°C. U medu koji je proizveden prema pravilima struke vlaga ne smije prelaziti 20% vlage što između ostalog ovisi o vrsti meda. U tim uvjetima opstanak bakterija i gljivica gotovo je nemoguć.